Skuteczne wezwanie do zapłaty – do 100 Euro kary za niezapłaconą fakturę
Skuteczne wezwanie do zapłaty – do 100 Euro kary za niezapłaconą fakturę
Wezwanie do zapłaty jest czynnością poprzedzającą złożenie pozwu do sądu. Postępowania sądowe bywają jednak długotrwałe. Dodatkowo, z uwagi na zawiłości procedury cywilnej, nigdy nie można być pewnym co do wyniku procesu. Formalizm procesu cywilnego sprzyja popełnianiu uchybień przez strony niekorzystające z pomocy adwokata. Nie jest więc zaskoczeniem, że większość przedsiębiorców traktuje sądowe dochodzenie zapłaty jako ostateczność. Dotyczy to w szczególności faktur za świadczenie usług abonamentowych. Przykładem tego typu usługi jest pozycjonowanie stron internetowych. Dobrą wiadomością dla wierzycieli jest możliwość domagania się od dłużnika do 100 Euro rekompensaty kosztów odzyskania należności za fakturę. Uprawnienie to jest niezależne od treści umowy między stronami i przysługuje już od pierwszego dnia opóźnienia w zapłacie.
Adwokat Gdańsk – dochodzenie należności z faktur
Prowadząc sprawy swoich Klientów jako adwokat w Gdańsku, w pierwszej kolejności staram się pomóc rozwiązać spór polubownie. Powództwo jest rozwiązaniem koniecznym, gdy nie ma widoków na dobrowolne spełnienie świadczenia. W tym kontekście, często niesłusznie niedocenianym narzędziem służącym do dobrowolnego uzyskania płatności za fakturę jest wezwanie do zapłaty. Skierowanie do dłużnika profesjonalnie przygotowanego przez adwokata wezwania do zapłaty znacznie zwiększa szanse na odzyskanie należności. W dalszej części artykułu przedstawię, jakie elementy uważam za kluczowe dla skuteczności wezwania do zapłaty. Zacznijmy jednak od wyliczenia, co powinno zawierać wezwanie do zapłaty:
- Wskazanie dłużnika i wierzyciela,
- Podstawę roszczenia (np. konkretna umowa, faktura),
- Kwotę zadłużenia i informację o odsetkach,
- Wskazanie terminu i sposobu zapłaty,
- Informację o konsekwencjach braku płatności,
- Podpis wzywającego wraz ze wskazaniem miejsca i daty pisma.
Konsekwencje nieterminowej płatności faktury
Dobrą motywację dla dłużnika do terminowej zapłaty jest informacja o niekorzystnych następstwach braku płatności faktury w terminie. Chodzi tu przede wszystkim o dłużników potencjalnie wypłacalnych, u których brak terminowej płatności wynika z zapominalstwa lub też różnorako motywowanej chęci jak najdłuższego przeciągania zapłaty. Wskazanie ewentualnych następstw, jakie zostały przewidziane przez prawo na wypadek, gdyby dłużnik wykazał się biernością na otrzymane wezwanie jest elementem, który dodatkowo motywuje do zapłaty przeterminowanej faktury. Istotne z punktu widzenia skuteczności wezwań do zapłaty wysyłanych do dłużników przez moją kancelarię adwokacką w Gdańsku są następujące elementy: informacja o prawie do rekompensaty, wysokość odsetek i potencjalne koszty dodatkowe, które będzie musiał ponieść dłużnik w przypadku ich zasądzenia przez sąd. Wezwanie do zapłaty zawiera ponadto informację o możliwości wpisania nierzetelnego kontrahenta do Krajowego Rejestru Dłużników.
Prawo do rekompensaty za koszty odzyskiwania należności
Ustawa o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych przyznaje wierzycielowi prawo do obciążenia dłużnika kosztami odzyskiwania należności już w pierwszym dniu po upływie terminu płatności faktury. Jest jednak wielu przedsiębiorców, którzy nie zdają sobie sprawy z takiego uprawnienia. Wynika ono wprost z art. 10 przywołanej ustawy i niepotrzebne jest w tym zakresie żadne dodatkowe postanowienie w umowie.
Art. 10. Ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych
1. Wierzycielowi, od dnia nabycia uprawnienia do odsetek, o których mowa w art. 7 ust. 1 lub art. 8 ust. 1, przysługuje od dłużnika, bez wezwania, rekompensata za koszty odzyskiwania należności, stanowiąca równowartość kwoty:
1)40 euro – gdy wartość świadczenia pieniężnego nie przekracza 5000 złotych;2)70 euro – gdy wartość świadczenia pieniężnego jest wyższa niż 5000 złotych, ale niższa niż 50 000 złotych;3)100 euro – gdy wartość świadczenia pieniężnego jest równa lub wyższa od 50 000 złotych.
2. Oprócz kwoty, o której mowa w ust. 1, wierzycielowi przysługuje również zwrot, w uzasadnionej wysokości, poniesionych kosztów odzyskiwania należności przewyższających tę kwotę.
Warunkiem domagania się rekompensaty jest uprawnienie do naliczenia odsetek ustawowych za opóźnienie. Opóźnienie dłużnika daje z mocy prawa takie uprawnienie. Nie trzeba przy tym udowadniać, że faktycznie poniesione zostały koszty związane z odzyskiwaniem należności. Rekompensata należna jest jest na zasadzie ryczałtu. Przysługuje ona od każdej niezapłaconej faktury lub części wierzytelności, jeżeli taka część została wyodrębniona w umowie. Co więcej, wierzyciel który poniósł uzasadnione wyższe koszty dochodzenia wierzytelności (np. w postaci kosztów pomocy adwokata), może uzyskać od dłużnika zwrot pełnej kwoty, jaką zapłacił za usługę. Stanowi o tym ust. 2 cytowanego przepisu.
Odsetki i inne koszty
Kolejne negatywne dla dłużnika konsekwencje wynikające z braku płatności za fakturę, to obowiązek zapłaty odsetek oraz pokrycia ewentualnych kosztów procesu i egzekucji komorniczej w przypadku ich zasądzenia. Co istotne, ich wysokość rośnie proporcjonalnie do wartości faktury. W skład kosztów procesu wchodzą takie wydatki, jak opłata od pozwu, czy koszty zastępstwa adwokackiego. W wezwaniach do zapłaty wysyłanych z mojej kancelarii adwokackiej w Gdańsku, często informuję dłużników o konieczności poniesienia tych kosztów. Wskazuję przy tym na ich konkretne kwoty wyliczone dla poszczególnych faktur.
Adwokat Gdańsk – Elektroniczne Postępowanie Upominawcze
Może się jednak zdarzyć, że nawet pomimo otrzymania wezwania do zapłaty z kancelarii adwokackiej, dłużnik nadal nie reguluje płatności za fakturę. Wówczas proponuję moim Klientom przygotowanie pozwu do e-sądu w procedurze Elektronicznego Postępowania Upominawczego (EPU). Postępowanie to jest znacznie tańsze i szybsze od tradycyjnego. Wygoda tego rozwiązania przejawia się w braku konieczności stawiennictwa w sądzie. Bez wychodzenia z kancelarii adwokackiej w Gdańsku, mam możliwość pozwania o zapłatę dłużnika mieszkającego w dowolnej miejscowości w Polsce. Wszystkie czynności odbywają się elektronicznie. Uzyskany w ten sposób nakaz zapłaty, w przypadku niewniesienia przez dłużnika sprzeciwu, jest podstawą do wszczęcia egzekucji komorniczej.