Przestępstwa narkotykowe – adwokat Gdańsk, Gdynia, Sopot (Trójmiasto)
Dodał: adw. Dawid Suszyński
Udostępnij:
Kategorie:
Przestępstwa narkotykowe – adwokat Gdańsk, Gdynia, Sopot (Trójmiasto)
Jako adwokat praktykujący w Gdańsku, Gdyni i Sopocie, ale także i poza Trójmiastem, prowadzę sprawy dotyczące przestępstw narkotykowych. Przestępstwa narkotykowe opisane są w przepisach karnych Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Spośród opisanych tam przestępstw, najczęściej stawiane zarzuty dotyczą:
- posiadania narkotyków (art. 62 Ustawy),
- udzielania i nakłaniania do użycia środka odurzającego (art. 58 i 59 Ustawy),
- uprawy marihuany (art. 64 Ustawy),
- przemytu narkotyków (art. 55 Ustawy),
- wprowadzenia do obrotu i uczestnictwa w obrocie narkotykami (art. 56 Ustawy).
Na osobną uwagę zasługuje fakt, że znajdowanie się w stanie po użyciu narkotyków (środków odurzających, substancji psychotropowych, nowych substancji psychoaktywnych) nie jest w Polsce karane. Karane jest natomiast ich posiadanie.
Posiadanie na własny użytek
W polskiej ustawie antynarkotykowej, występuje pojęcie posiadania na własny użytek. Często osoby, którym stawiany jest zarzut posiadania takich substancji jak marihuana, amfetamina, kokaina, czy ecstasy, nie zdają sobie sprawy z faktu iż istnieje prawna możliwość szybkiego i pozytywnego zakończenia postępowania. Możliwość taka pojawia się, jeśli posiadane narkotyki były w nieznacznej ilości z przeznaczeniem na własny użytek sprawcy. W Gdańsku, Gdyni i Sopocie często dochodzi do zatrzymań w związku z posiadaniem narkotyków. Jednak tylko niewielki odsetek spraw narkotykowych jest umarzany w ten sposób. W tego typu sprawach pomocny jest szybki kontakt z dobrym adwokatem. Najlepiej, jeśli będzie to prawnik specjalizujący się w sprawach karnych, w szczególności w sprawach narkotykowych.
Jaką ilość można uważać za posiadaną na własny użytek?
Jeżeli przedmiotem czynu, są środki odurzające lub substancje psychotropowe w ilości nieznacznej, przeznaczone na własny użytek sprawcy, postępowanie można umorzyć, jeżeli orzeczenie wobec sprawcy kary byłoby niecelowe ze względu na okoliczności popełnienia czynu, a także stopień jego społecznej szkodliwości. W Polsce brak jest kodeksowej definicji pojęcia „ilości nieznacznej, przeznaczone na własny użytek sprawcy”. Jest ono zatem interpretowane literalnie, w zależności od okoliczności konkretnej sprawy. W zastosowaniu tego przepisu w realiach danej sprawy może pomóc adwokat. Dobry punkt odniesienia stanowi ustawodawstwo czeskie, w którym wprowadzono limity dozwolonego posiadania zakazanych substancji, takich jak marihuana, amfetamina, kokaina, czy ecstasy. Jednakże to, czy w danej sprawie do czynienia mamy z ilością nieznaczną, przeznaczoną na własny użytek, podlegało będzie każdorazowo indywidualnej ocenie sądu, bądź też prokuratury.
Znaczna ilość narkotyków
Przepisy karne przewidują ostrzejszą odpowiedzialność karną, jeśli przestępstwo dotyczy „znacznej ilości” narkotyków. W szczególności dotyczy to takich przestępstw jak posiadanie, udzielanie, przemyt, czy wprowadzenie narkotyków do obrotu . Pojęcie „znacznej ilości” substancji odurzających nie jest ustawowo zdefiniowane. Wielokrotnie było ono przedmiotem wykładni dokonywanej przez Sąd Najwyższy
Znaczna ilość narkotyków to taka, która wystarcza do jednorazowego odurzenia się co najmniej kilkudziesięciu osób.
– Wyrok Sądu Najwyższego z 14 lipca 2011 r., IV KK 127/11
“Znaczną ilością” środków odurzających lub substancji psychotropowych w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii jest ilość pozwalająca na sporządzenie co najmniej kilkaset jednorazowych porcji, mogących odurzyć co najmniej kilkaset osób.
– Postanowienie Sądu najwyższego z 23 września 2009 r., I KZP 10/09
Przytoczone orzeczenia prowadzą do wniosku, że określenie „znacznej ilości”, jest wciąż określeniem bardzo ocennym i nieprecyzyjnym. W zależności od okoliczności danej sprawy, może zostać ono zinterpretowane inaczej w sądzie w Gdańsku, a inaczej w sądzie w Giżycku.
Wprowadzenie do obrotu i uczestnictwo w obrocie narkotykami
Na osobną uwagę zasługuje przestępstwo wprowadzenia do obrotu narkotyków i uczestnictwa w obrocie nimi. Praktyka organów postępowania przygotowawczego z Gdańska, Gdyni, Sopotu, ale także i spoza Trójmiasta pokazuje, że w przypadku wykrycia znacznej ilości narkotyków, podejrzanemu stawiany jest często zarzut uczestnictwa w obrocie narkotykami. Należy jednak pamiętać, że poza odpowiedzialnością karną z tego przepisu powinny być osoby nabywające środki odurzające do prywatnych celów. Jeśli wykryte substancje znaleziono u docelowego konsumenta, to nie powinien on odpowiadać karnie za uczestnictwo w obrocie.
Adwokat w sprawach narkotykowych
W przypadku przestępstw narkotykowych, udział adwokata wskazany jest już na etapie postępowania przygotowawczego. Pomoc adwokata jest szczególnie ważna w przypadkach, gdy istnieje ryzyko pozbawienia wolności, bądź doszło już do aresztowania (szerzej na ten temat w artykule: Tymczasowe aresztowanie i co dalej?). Podobnie nieoceniona jest obecność adwokata w trakcie pierwszego przesłuchania. Często bowiem zdarza się, że osobie przesłuchiwanej w charakterze świadka, po przesłuchaniu stawiane są zarzuty.
W przypadku przestępstw narkotykowych bardzo istotne jest szybkie działanie. Zwiększa ono prawdopodobieństwo pozytywnego zakończenia sprawy i wpływa na złagodzenie kary. Kancelaria Adwokacka adw. Dawid Suszyński prowadzi sprawy karne (w tym dotyczące narkotyków) Klientów z Gdańska, Gdyni i Sopotu, a także spoza Trójmiasta. W nagłych wypadkach pomoc prawna świadczona jest całodobowo. Zapraszam do kontaktu – adw. Dawid Suszyński