Podział majątku wspólnego po rozwodzie – Kancelaria Gdańsk
Podział majątku wspólnego po rozwodzie – Kancelaria Gdańsk
Czy przy podziale majątku wspólnego małżonków warto zatrudnić adwokata?
Warto skorzystać z pomocy adwokata nie tylko w przypadku, gdy brak jest zgody co do podziału majątku wspólnego pomiędzy byłymi małżonkami, ale także wówczas gdy podział majątku ma zostać dokonany w drodze porozumienia. W takim wypadku, adwokat będzie w stanie doradzić, czy sposób podziału jest sprawiedliwy.
W sprawach tego rodzaju znacznym ułatwieniem jest pomoc doświadczonego adwokata. W przypadku zawierania umowy o podziale majątku, pomoc doświadczonego prawnika przy ustalaniu jego zasad oraz sporządzaniu inwentarza poszczególnych składników jest nieodzowna. To samo dotyczy sytuacji, kiedy podział dokonywany jest przed sądem. Biegła znajomość przepisów prawa materialnego oraz procesowego jest w takim wypadku konieczna, pozwalając uchronić stronę przed popełnianiem kosztownych błędów i wynikającymi z nich konsekwencjami prawnymi. Moja kancelaria adwokacka zapewnia w pełni merytoryczną i kompleksową obsługę prawną. W sprawach o podział majątku wspólnego małżonków Klienci kancelarii mogą liczyć na pomoc doświadczonych adwokatów i radców prawnych. W tego typu sprawach, moim głównym celem jest znalezienie rozwiązania najbardziej korzystnego dla Klienta.
Małżeńska wspólność majątkowa
Z chwilą zawarcia związku małżeńskiego, pomiędzy jego uczestnikami, co do zasady powstaje ustawowa wspólność majątkowa. Obejmuje ona wszelkie przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Tym samym, na majątek wspólny składa się wszystko to, co nie wchodzi w skład majątku osobistego każdego z nich.
Majątek osobisty małżonka obejmuje wszelkie dobra, które zostały przez niego nabyte przed zawarciem małżeństwa, otrzymane w wyniku dziedziczenia lub darowizny, a także odszkodowania za utratę zdrowia lub z tytułu zadośćuczynienia za wyrządzoną krzywdę, za wyjątkiem renty z powodu utraty zdolności do pracy. W jego skład wchodzą także prawa autorskie i pokrewne, dobra uzyskane jako nagroda za osobiste osiągnięcia, przedmioty nabyte w zamian za składniki majątku osobistego oraz przedmioty użytku osobistego.
Ustanie małżeńskiej wspólności majątkowej
Małżeńska wspólność majątkowa, zarówno ustawowa, jak i umowna, przestaje istnieć z chwilą ustania związku małżeńskiego. Następuje to po rozwodzie, po unieważnieniu małżeństwa, czego podstawą jest orzeczenie sądu oraz po śmierci małżonka.
W takiej sytuacji każdy z dotychczasowych małżonków może żądać zniesienia współwłasności poszczególnych składników majątku poprzez przewidziane w obowiązującym porządku prawnym sposoby podziału. Małżonkowie muszą także odpowiedzieć sobie na pytanie – czy podział majątku po rozwodzie jest konieczny?
Sposoby podziału majątku wspólnego małżonków
Po śmierci małżonka
W chwili śmierci małżonka powstaje z mocy samego prawa rozdzielność majątkowa. Udział każdego składnika majątku dorobkowego wchodzi w skład spadku po zmarłym. Gdy małżonek nabywa cały spadek po zmarłym, sytuacja nie budzi żadnych kontrowersji. Gdy jednak zmarły małżonek spisał testament, w którym swój majątek przekazał innym członkom rodziny czy też obcym osobom, konieczne jest dokładne określenie składu majątku spadkowego, co następuje w trakcie podziału majątku dorobkowego małżonków. Postępowanie w tym przedmiocie prowadzi właściwy sąd powszechny, na podstawie wniosku złożonego przez stronę postępowania.
Po rozwodzie
Po ustaniu wspólności majątkowej pomiędzy małżonkami, co najczęściej następuje po rozwodzie, podział ich majątku wspólnego może nastąpić w dwojaki sposób:
1) w drodze umowy,
2) w drodze postępowania sądowego.
W każdym z tych przypadków podział majątku wspólnego może nastąpić przy zastosowaniu trzech sposobów zniesienia współwłasności, a mianowicie poprzez podział rzeczy wspólnej, przyznanie rzeczy jednemu ze współwłaścicieli oraz sprzedaż rzeczy wspólnej.
Umowny podział majątku wspólnego małżonków
Umowa o podział wspólnego majątku może zostać zawarta w dowolnej formie. W przypadku, gdy w jego skład wchodzi nieruchomość, konieczne jest sporządzenie aktu notarialnego. Jest to także niezbędne, gdy sprawa dotyczy prawa użytkowania wieczystego lub innego prawa, do przeniesienia którego wymagana jest taka forma.
Zawarcie umowy o podział majątku możliwe jest tylko i wyłącznie wówczas, gdy jej strony są całkowicie zgodne co do sposobu w jaki ma to nastąpić i nie zachodzi sprzeczność z prawem i zasadami współżycia społecznego. Koszty sporządzenia aktu notarialnego określone są w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (j.t. Dz.U. z 2020 r., poz. 1473). Zgodnie z tym aktem prawnym opłata notarialna uzależniona jest od wartości dzielonego majątku.
Sądowy podział majątku wspólnego małżonków
W przypadku, gdy małżonkowie nie są w stanie porozumieć się co do sposobu podziału majątku wspólnego, konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku w sądzie rejonowym właściwym ze względu na miejsce położenia majątku. Należy w nim wskazać przedmioty i prawa podlegające podziałowi, w postaci np. spisu rzeczy ruchomych, które należą do majątku wspólnego małżonków, a w odniesieniu do nieruchomości – określić dokładnie jej położenie, powierzchnię a także przeznaczenie.
Co sąd bierze pod uwagę przy podziale majątku?
Głównym zadaniem sądu jest ustalenie wartości składników majątkowych dotychczasowych współmałżonków. Co sąd bierze pod uwagę przy podziale majątku?
Przede wszystkim ocenia on stan składników majątkowych z chwili zniesienia wspólności małżeńskiej. Liczy się więc data orzeczenia rozwodu lub ustanowienia rozdzielności majątkowej. Wartość poszczególnych przedmiotów majątkowych przyjmuje się natomiast z chwili orzekania.
Dokonując oceny sytuacji, sąd bierze również pod uwagę wkład osobistej pracy poszczególnych małżonków przy wychowywaniu dzieci oraz we wspólnym gospodarstwie domowym. Wartość tej pracy jest traktowana na równi z wartością pracy zarobkowej.
Nierówny podział majątku po rozwodzie
Co do zasady, przyjmuje się, że udziały w majątku wspólnym obojga dotychczasowych współmałżonków są równe. Jednakże, jeżeli zachodzą ku temu ważne powody, każdy z małżonków może wystąpić z żądaniem, aby sąd ustalił nierówne udziały w majątku, biorąc pod uwagę stopień przyczynienia się do jego powstania. Za ważne powody uzasadniające nierówny podział majątku po rozwodzie uznaje się całokształt okoliczności przemawiających za tym, że przeciwne rozwiązanie będzie niesłuszne ze względów moralnych i etycznych.
Kredyt hipoteczny
Zgodnie z ustalonym orzecznictwem Sądu Najwyższego – w razie podziału majątku wspólnego i przyznania jednemu z małżonków własności nieruchomości obciążonej hipoteką, w dalszym ciągu oboje małżonkowie pozostają stronami umowy kredytowej. Tym samym, wierzyciel kredytowy uprawniony jest do dochodzenia zapłaty kwot należnych rat od każdego z małżonków. W przypadku, gdy jedna ze stron dokonała całkowitej spłaty kwoty na jaką opiewał kredyt hipoteczny, może ona żądać zwrotu połowy tej sumy od drugiej strony. W związku z zawiłościami dotyczącymi podziału majątku w skłąd którego chodzi nieruchomość wzięta na kredyt i obciążona hipoteką – w tego typu sprawach warto jest skorzystać z pomocy adwokata.
Czy podział majątku po rozwodzie jest konieczny?
Podział majątku po rozwodzie nie jest koniecznością. Roszczenie o podział majątku wspólnego małżonków nie ulega przedawnieniu, w związku z czym można wystąpić z właściwym wnioskiem w dowolnym czasie, nawet wiele lat po rozwodzie. Najpóźniej podział majątku wspólnego dokonać się może przy okazji działu spadku, a więc po śmierci jednego z dotychczasowych małżonków.
Koszty sądowego podział majątku wspólnego małżonków
Koszty sądowe regulowane są przez ustawę o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Opłata stała od wniosku o wszczęcie postępowania o podział majątku wspólnego przy braku zgody małżonków co do sposobu podziału, wynosi 1. 000, 00 zł. Jeżeli małżonkowie osiągnęli porozumienie co do jego sposobu, koszty są znacznie mniejsze, albowiem opłata wynosi jedynie 300, 00 zł.