Nowe obostrzenia i wytyczne dla siłowni. Siłownie jednak otwarte pomimo obostrzeń?
Nowe obostrzenia i wytyczne dla siłowni. Siłownie jednak otwarte pomimo obostrzeń?
W artykule opisuję nowe obostrzenia oraz wytyczne dla siłowni wprowadzone od 2 kwietnia 2021 r. Czy siłownie będą zamknięte czy otwarte? Jakie wprowadzono ograniczenia w funkcjonowaniu siłowni w związku z pandemią koronawirusa?
Nowe obostrzenia dla siłowni
§ 9 ust. 1 Rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii
Do dnia 9 kwietnia 2021 r. ustanawia się zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2021 r. poz. 162) oraz przez inne podmioty działalności polegającej na prowadzeniu: (…)2) basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness, z wyłączeniem basenów, siłowni, klubów i centrów fitness:
a) działających w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów,
b) dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych w sportach olimpijskich;
3) działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.04.Z).
Wprowadzono rozporządzeniem ogólny zakaz działalności polegającej na prowadzeniu basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness. Od zakazu tego istniał wyjątek. Ostatnia nowelizacja sprawia, że z wyjątku tego mogą skorzystać tylko członkowie kadry kadry narodowej polskich związków sportowych w sportach olimpijskich.
Czy przeciąganie liny stało się nielegalne?
Czy to oznacza, że członkowie kadry narodowej Polskiego Związku Przeciągania Liny zostali wykluczeni z dalszej możliwości treningów i siłownie dla nich będą zamknięte?
– W mojej ocenie nie.
Bez zmian pozostał bowiem inny przepis dotyczący organizacji współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych i wydarzeń sportowych przez podmioty posiadające PKD z działu 93.00. Tym samym, działalność polegająca na organizacji współzawodnictwa sportowego i zajęć sportowych nadal pozostaje dozwolona dla kadry narodowej PZPL. Z wyjątku skorzystać mogą także przedsiębiorcy prowadzący działalność obiektów sportowych (PKD 93.11.Z).
Obostrzenia dla siłowni – wyjątek
§ 9 ust. 16 Rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.Do dnia 9 kwietnia 2021 r. prowadzenie przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0) polegającej na organizacji współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych i wydarzenia sportowego lub działalności obiektów sportowych (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 93.11.Z), jest dopuszczalne po spełnieniu łącznie następujących warunków:1)wyłącznie w przypadku sportu zawodowego w rozumieniu art. 2 pkt 143 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu lub zawodników pobierających stypendium sportowe, o którym mowa w ustawie z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2020 r. poz. 1133), lub zawodników będących członkami kadry narodowej lub reprezentacji olimpijskiej, lub reprezentacji paraolimpijskiej, lub uprawiających sport w ramach ligi zawodowej w rozumieniu tej ustawy;2)ich organizowania bez udziału publiczności.
Powyższy wyjątek od obostrzeń dla siłowni nie został zmieniony w najnowszym rozporządzeniu. Mogą z niego więc nadal korzystać zawodnicy będący członkami:
- kadry narodowej lub
- reprezentacji olimpijskiej,
- reprezentacji paraolimpijskiej,
- lub osoby uprawiające sport w ramach ligi zawodowej.
Tak więc w mojej ocenie, członkowie kadry narodowej PZPL, nadal – po spełnieniu pewnych warunków mogą brać udział we współzawodnictwie sportowym, zajęciach sportowych lub wydarzeniach sportowych.
Jak skorzystać z wyjątku przewidzianego w rozporządzeniu?
- Należy prowadzić
-
- działalność związaną ze sportem, rozrywkową i rekreacyjną (PKD – dział 93.00)
– polegającą na organizacji współzawodnictwa sportowego/zajęć sportowych/wydarzeń sportowych
LUB - działalność obiektów sportowych (ujętą w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 93.11.Z)
- działalność związaną ze sportem, rozrywkową i rekreacyjną (PKD – dział 93.00)
- Bez udziału publiczności
- Przy zachowaniu przewidzianych w rozporządzeniu o nakazach i zakazach odpowiednich środków profilaktycznych przeciwko koronawirusowi w siłowni
W kwestii definicji „zajęć sportowych”, pisałem w jednym z wcześniejszych artykułów – Siłownie otwarte czy zamknięte? Koronawirus a siłownie, baseny i kluby fitness.
Jakie PKD umożliwiają skorzystanie z wyjątku?
Zgodnie z rozporządzeniem, do skorzystania z omawianego wyjątku zawartego w § 9 ust. 16 uprawnia posiadanie kodu PKD działalności z działu 93. Zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności, są to następujące kody:
- 93.1 – Działalność związana ze sportem
- 93.11.Z – Działalność obiektów sportowych
- 93.12.Z – Działalność klubów sportowych
- 93.13Z – Działalność obiektów służących poprawie kondycji fizycznej
- 93.19.Z – Pozostała działalność związana ze sportem
- 93.2 – Działalność rozrywkowa i rekreacyjna
- 93.21.Z – Działalność wesołych miasteczek i parków rozrywki
- 93.29.A – Działalność pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni
- 93.29.B – Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna, gdzie indziej niesklasyfikowana
Co istotne, nie wymaga się aby któryś z powyższych kodów był kodem przeważającej działalności.
Wytyczne sanitarne przeciwko koronawirusowi w siłowni
Nie należy zapominać, że na podmiotach organizujących współzawodnictwo sportowe, zajęcia sportowe, czy wydarzenia sportowe, nadal ciążą obowiązki związane z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Podstawowe wytyczne dla siłowni zostały wymienione w Rozporządzeniu o nakazach i zakazach:
Mówi o nich § 9 ust. 18 Rozporządzenia o nakazach i zakazach:1)podmiot uprawniony do udostępnienia obiektu, organizator współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzenia sportowego (w przypadku zajęć poza obiektem sportowym):a) dezynfekuje szatnie i węzły sanitarne,
b) zapewnia osobom uczestniczącym w zajęciach sportowych, wydarzeniu sportowym lub korzystającym z obiektu sportowego lub ze sprzętu sportowego środki do dezynfekcji rąk i sprzętu sportowego,
c) dezynfekuje urządzenia i sprzęt sportowy po każdym użyciu i każdej grupie korzystających,
d) zapewnia 15-minutowe odstępy między wchodzącymi i wychodzącymi uczestnikami zajęć sportowych, wydarzeń sportowych lub korzystających z obiektu sportowego lub sprzętu sportowego lub w inny sposób ogranicza kontakt pomiędzy tymi osobami;2)osoby uczestniczące w zajęciach sportowych lub wydarzeniu sportowym oraz korzystające z obiektu sportowego lub ze sprzętu sportowego są obowiązane do dezynfekcji rąk, wchodząc i opuszczając obiekt, wydarzenie sportowe lub zajęcia sportowe.
UWAGA
Kancelaria aktualnie opracowuje pakiet dokumentów na wypadek ewentualnej kontroli. Wszystkie osoby zainteresowane nabyciem pakietu proszę o kontakt mailowy: