Upadłość konsumencka Gdańsk 2024 – Prawnik Gdańsk Gdynia Sopot
Upadłość konsumencka Gdańsk 2024 – Prawnik Gdańsk Gdynia Sopot
Instytucja upadłości konsumenckiej przeszła duże zmiany od początku jej istnienia w polskim systemie prawnym. Początkowo była bardziej rygorystyczna. W latach 2009 – 2014 zgłoszono 2735 wniosków o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Tylko 120 z nich doprowadziło do ogłoszenia upadłości (źródło: A. Sobota, K. Tatara, S. Alwasiak, Raport diagnostyczny, s. 20). Dopiero liberalizacja warunków upadłości konsumenckiej, sprawiła że od 2015 ogłaszanych jest coraz więcej upadłości osób fizycznych. W efekcie, liczba upadłości konsumenckich opublikowanych w Monitorze Sądowym i Gospodarczym na koniec grudnia 2019 r. wyniosła 7 944. Kolejne zmiany wchodzą w życie z dniem 24 marca 2020 r. Czy zmiany te sprawią że łatwiej będzie ogłosić upadłość konsumencką osoby fizycznej? Czy korzyści z ogłoszenia upadłości konsumenckiej będą takie same? Poniżej przedstawiam opis najistotniejszych zmian.
Upadłość konsumencka 2024 – najważniejsze informacje
- Ułatwienie ogłoszenia upadłości konsumenckiej przedsiębiorcy prowadzącemu jednoosobową działalność gospodarczą.
- Usunięcie przesłanek negatywnych, które do tej pory skutkowały oddaleniem wniosku o ogłoszenie upadłości.
- Konieczność podania większej liczby informacji we wniosku o ogłoszenie upadłości.
- Wprowadzenie trzech trybów postępowania.
- Możliwość warunkowego umorzenia długów na okres pięciu lat.
- Nowe zasady planu spłaty wierzycieli.
1. Upadłość konsumencka byłego przedsiębiorcy
Z dniem 24 marca 2020 r., łatwiejsze stało się ogłoszenie upadłości konsumenckiej byłego przedsiębiorcy. W poprzednim stanie prawnym, sąd upadłościowy musiał zbadać, czy dłużnik prowadził wcześniej działalność gospodarczą. Jeśli w przeszłości dłużnik wbrew przepisom nie zgłosił w terminie wniosku upadłościowego jako przedsiębiorca, to sąd oddalał wówczas wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
Obecnie, wcześniejsze zgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości jako przedsiębiorca, nie jest warunkiem koniecznym do ogłoszenia upadłości konsumenckiej byłego przedsiębiorcy.
2. Usunięcie przesłanek negatywnych ogłoszenia upadłości
Nowelizacja usuwa przesłanki oddalenia przez sąd wniosku o upadłość, których katalog zawarty był do tej pory w art. 4914 Prawa upadłościowego. Przede wszystkim oznacza to, że sąd upadłościowy nie będzie już badał, czy niewypłacalność dłużnika powstała umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Również umorzenie całości lub części zobowiązań dłużnika w toku postępowania upadłościowego prowadzonego w okresie dziesięciu lat przed dniem zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości, nie będzie podstawą do oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej.
To, czy do powstania długów doszło celowo, umyślnie, lub w wyniku rażącego niedbalstwa dłużnika, będzie jednak miało znaczenie na etapie ustalania planu spłaty wierzycieli (patrz: punkt 6).
3. Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej 2024
Formularz wniosku dłużnika o przeprowadzenie upadłości osoby fizycznej z 2024 roku przewiduje konieczność podania dodatkowych informacji takich jak:
- NIP dłużnika (o ile dłużnik posiadał NIP w ciągu ostatnich dziesięciu lat przed dniem złożenia wniosku),
- informację o osiągniętych przychodach oraz o kosztach poniesionych na swoje utrzymanie oraz osób pozostających na utrzymaniu dłużnika, w ostatnich sześciu miesiącach przed dniem złożenia wniosku,
- informację o czynnościach prawnych dokonanych przez dłużnika w ostatnich dwunastu miesiącach przed dniem złożenia wniosku, których przedmiotem były nieruchomości, akcje lub udziały w spółkach,
- informację o czynnościach prawnych dokonanych przez dłużnika w ostatnich dwunastu miesiącach przed dniem złożenia wniosku, których przedmiotem były ruchomości, wierzytelności lub inne prawa, których wartość przekracza 10 000 zł,
- oświadczenie o prawdziwości danych zawartych we wniosku.
Sąd może ponadto wymagać od dłużnika dodatkowych informacji. W przygotowaniu wymaganych informacji może pomóc prawnik. Przykładowo Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku niejednokrotnie wymagał od dłużników szczegółowych danych dotyczących daty wymagalności wierzytelności.
4. Upadłość konsumencka 2024 – tryby postępowania
Wprowadzone zostają trzy tryby postępowania:
- Tryb uproszczony – dedykowany dłużnikom posiadającym majątek nieznacznych rozmiarów, bądź nieposiadającym go w ogóle. Jego odformalizowana procedura sprzyja szybkiemu przeprowadzeniu postępowania.
- Tryb zwykły – przewidziany dla bardziej skomplikowanych spraw. W szczególności, gdy dłużnik ma znaczną liczbę wierzycieli, bądź majątek dłużnika jest znacznych rozmiarów. Odmiennie niż przed rokiem 2020, daje możliwość przeprowadzenia postępowania o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej, według ogólnych przepisów dotyczących upadłości przedsiębiorców.
- Tryb układowy – daje dłużnikowi możliwość zachowania całości bądź części swojego majątku. Uzależnione jest to jednak od osiągnięcia porozumienia pomiędzy dłużnikiem a wierzycielami w zakresie spłat. Zanim zostanie zwołane zgromadzenie wierzycieli w celu zawarcia układu, sąd bada czy dłużnik jest w stanie pokryć koszty postępowania i wykonać ewentualny układ zawarty z wierzycielami.
Osobom rozważającym ogłoszenie upadłości konsumenckiej, które zwracają się do mojej kancelarii prawnej w Gdańsku, zapewniam fachowe doradztwo i pomoc w określeniu, który z powyższych trybów powinien mieć zastosowanie w konkretnym przypadku.
5. Warunkowe umorzenie wierzytelności
Przed nowelizacją, sąd od razu umarzał wszystkie długi, jeśli dłużnik nie był zdolny do dokonywania jakichkolwiek spłat w ramach planu spłaty wierzycieli. Zgodnie z nowymi przepisami, umorzenie wszystkich długów będzie możliwe tylko w przypadku, jeśli niezdolność dłużnika do dokonywania spłat ma charakter trwały. W przeciwnym wypadku, sąd wyda postanowienie o warunkowym umorzeniu zobowiązań. Długi mogą zostać warunkowo umorzone na okres 5 lat. W trakcie trwania tego okresu, dłużnik będzie mógł złożyć wniosek o ustalenie planu spłaty. Będzie także zobowiązany do składania corocznego sprawozdania ze swojej sytuacji majątkowej i zawodowej.
6. Upadłość konsumencka 2024 – plan spłaty
Projekt planu spłaty wraz z uzasadnieniem sporządzany jest przez syndyka po przeprowadzeniu likwidacji majątku wchodzącego w skład masy upadłości. Głównym czynnikiem branym pod uwagę przy jego ustalaniu, jest stopień winy upadłego w powstaniu stanu niewypłacalności.
- Jeśli dłużnik popadł w stan niewypłacalności bez swojej winy, to plan spłaty ustalany jest na okres do 36 miesięcy.
- Jeśli dłużnik doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień wskutek umyślnego działania lub rażącego niedbalstwa, to plan spłaty może zostać ustalony na okres nie krótszy niż 36 miesięcy ani dłuższy niż 84 miesiące.
- Jeśli dłużnik doprowadzili do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień w sposób celowy lub też jeśli w ciągu ostatnich 10 lat skorzystał już z umorzenia zobowiązań, to sąd odmówi ustalenia planu spłaty.
Upadłość konsumencka Gdańsk Gdynia Sopot – kancelaria prawna
Jako prawnik prowadzący kancelarię w Gdańsku, oferuję swoją pomoc w ogłoszeniu Twojej upadłości konsumenckiej. Każdy wniosek przygotowuję z najwyższą starannością i pełnym zaangażowaniem. Dzięki wsparciu doświadczanego prawnika, Twoje szanse na ogłoszenie upadłości konsumenckiej i uzyskanie całkowitego oddłużenia znacznie wzrosną. Pomimo, że moja kancelaria prawna znajduje się w Gdańsku, pomagam ogłosić upadłość konsumencką także Klientom spoza Trójmiasta.
Zapraszam również do zapoznania się z moim wcześniejszym wpisem o upadłości konsumenckiej.