Upadłość konsumencka Gdańsk, Gdynia, Sopot – wniosek, warunki, zmiany w 2020 roku
Upadłość konsumencka Gdańsk, Gdynia, Sopot – wniosek, warunki, zmiany w 2020 roku
[W związku z nowelizacją przepisów dotyczących upadłości konsumenckiej, po aktualne informacje zapraszam do podstrony – Upadłość Konsumencka Gdańsk]
Kancelaria Adwokacka Adwokat Dawid Suszyński prowadzi postępowania dotyczące ogłoszenia upadłości osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Pomoc w oddłużeniu świadczona jest także byłym przedsiębiorcom. Kancelaria oferuje swoje usługi zarówno mieszkańcom miejscowości takich jak Gdańsk, Gdynia, Sopot, jak i dłużnikom spoza Trójmiasta. Tekst ten stanowi poradnik dla osób rozważających ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Zawiera odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania – na czym polega upadłość konsumencka? Jak napisać wniosek o upadłość konsumencką? Jaki jest jego koszt? Czy upadłość konsumencka bez majątku jest możliwa? jakie zmiany zajdą w roku 2020 w upadłości konsumenckiej?
Upadłość konsumencka Gdańsk, Gdynia i Sopot – na czym polega?
Pełna nazwa upadłości konsumenckiej to postępowanie upadłościowe wobec osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Daje ona niewypłacalnemu dłużnikowi możliwość umorzenia jego długów. Często jest to jedyna szansa na wyjście ze spirali zadłużenia. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest ponadto przesłanką zawieszenia wszystkich toczących się postępowań o zapłatę i postępowań egzekucyjnych wszczętych przed jej ogłoszeniem. Dłużnik otrzymuje upragniony spokój od windykatorów i zostaje wykreślony z rejestru dłużników niewypłacalnych w Krajowym Rejestrze Sądowym. Po ogłoszeniu upadłości następuje postępowanie likwidacyjne, w którym również można liczyć na pomoc kancelarii.
Upadłość konsumencka – warunki
Podstawową przesłanką ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest stan niewypłacalności dłużnika. Co to jest stan niewypłacalności? Mówi o tym art. 11 Prawa upadłościowego:
Art. 11 ust. 1 i 1a ustawy Prawo upadłościowe
Dłużnik jest niewypłacalny, jeżeli utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych. Domniemywa się, że dłużnik utracił zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące.
Oznacza to, że wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej powinien być złożony już gdy mamy zaległości w swoich płatnościach. Co istotne, ustawa przewiduje również przesłanki uniemożliwiające oddłużenie. Przede wszystkim jest ono niemożliwe, jeśli dłużnik doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa.
- Przykład:
Dłużnik złożył wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej w Sądzie Rejonowym Gdańsk – Północ w Gdańsku. W uzasadnieniu podał, że w związku z zawarciem licznych umów kredytowych, popadł on w stan niewypłacalności. W toku postępowania, Sąd Rejonowy Gdańsk – Północ w Gdańsku ustalił, że dłużnik wyłudził pieniądze z banku, podając przed zawarciem umowy pożyczki nieprawdziwe dane dotyczące jego zdolności kredytowej. W takim wypadku Sąd Rejonowy Gdańsk – Północ w Gdańsku oddali wniosek o ogłoszenie upadłości, uzasadniając to umyślnym zwiększeniem niewypłacalności przez dłużnika.
Katalog przesłanek negatywnych – uniemożliwiających ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest szerszy. Jako prawnik prowadzący sprawy o ogłoszenie upadłości konsumenckiej dłużników z Gdańska i spoza Trójmiasta, w pierwszej kolejności ustalam w rozmowie z dłużnikiem, czy w jego przypadku nie zachodzi którakolwiek z przesłanek negatywnych. Dobrą wiadomością jest to, że w niektórych przypadkach sąd może ogłosić upadłość nawet pomimo wystąpienia negatywnej przesłanki. Jest to możliwe, jeśli dłużnik wykaże, że przeprowadzenie postępowania jest uzasadnione względami słuszności lub względami humanitarnymi.
Brak majątku a upadłość konsumencka (upadłość konsumencka bez majątku)
Często pada pytanie, o to, czy możliwe jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej bez majątku. Brak majątku nie jest przeszkodą w ogłoszeniu upadłości konsumenckiej. Tym samym możliwa jest upadłość konsumencka bez majątku dłużnika. Jest to związane z faktem, iż postępowanie upadłościowe ukierunkowane jest na pomoc zadłużonemu, nie zaś na bezwarunkową spłatę wszystkich wierzycieli. Kancelaria przygotowywała także wnioski o upadłość konsumencką dłużników z Gdańska, Gdyni, Sopotu i spoza Trójmiasta, którzy w toku postępowań komorniczych stracili już dawno cały swój majątek lub jego większość. Pomimo braku majątku, sąd ogłaszał upadłość również i w takich przypadkach.
Wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej i jego koszty
Postępowanie wszczynane jest na podstawie wniosku sporządzonego według wzoru określonego przez Ministra Sprawiedliwości. Wniosek nie może zostać złożony w innej formie. Wzory formularzy sądowych są często zmieniane. Warto zatem korzystać z ich najbardziej aktualnego źródła, czyli strony internetowej Serwisu RP. Wysokość opłaty sądowej za złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej to 30 zł.
Prawidłowo wypełniony wniosek powinien zawierać m.in. takie dane jak: imię i nazwisko, miejsce zamieszkania i PESEL dłużnika, uzasadnienie, spis majątku dłużnika, spis wierzytelności spornych, spis wierzycieli z przedstawieniem ich adresów zamieszkania, wysokości wierzytelności oraz terminów zapłaty.
Bardzo istotne jest prawidłowe wypełnienie rubryki 5, w szczególności w polach dotyczących wysokości wierzytelności i terminów zapłaty. Wysokość wierzytelności powinna być aktualna na dzień składania wniosku. Dobrym sposobem na spełnienie tego wymogu jest wyszczególnienie kwoty głównej zadłużenia i odsetek. Nieco bardziej problematyczne bywa ustalenie terminu zapłaty. Termin ten jest ustalany odrębnie dla każdej z wierzytelności na podstawie otrzymanych przez dłużnika wezwań do zapłaty i terminów zapłaty. W polach tych nie powinno być żadnego błędu. Źle wskazana wysokość wierzytelności, czy niewłaściwie ustalony termin zapłaty są częstymi przyczynami zwrotów wniosków o ogłoszenie upadłości osoby fizycznej. Prawidłowo wypełniony wniosek jest pierwszym krokiem ku temu, by została ogłoszona upadłość konsumencka, a skorzystanie z usług kancelarii da pewność, że wniosek jest przygotowany w sposób rzetelny i profesjonalny.
Upadłość konsumencka 2020
Od 24 marca 2020 roku wprowadzone zostaną zmiany w postępowaniu o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Pozytywne opinie wywołuje fakt, że od 24 marca 2020 r. upadłość konsumencka będzie łatwiejsza do ogłoszenia z uwagi na zniesienie większości przesłanek negatywnych. Dużo nowości wprowadzono w zakresie złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości przez wierzyciela. Jako negatywna, przez wielu dłużników z Gdańska oceniana jest zmiana, polegająca na tym, że sąd będzie mógł umorzyć długi warunkowo. Dopiero, jeśli w ciągu 5 lat od ogłoszenia upadłości, sytuacja upadłego nie ulegnie poprawie – długi ulegną umorzeniu. W porównaniu z rokiem 2019, na nowym formularzu zwiększy się ilość informacji koniecznych do podania. Co więcej, wydłużeniu do 7 lat ulegnie maksymalny okres planu spłaty.
Więcej informacji o upadłości konsumenckiej 2020:Upadłość konsumencka 2020 – Prawnik Gdańsk.
Pomoc kancelarii w uzyskaniu upadłości konsumenckiej
Złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej powinno być poprzedzone wnikliwą analizą sytuacji dłużnika. Dopiero po rozważeniu wszelkich aspektów prawnych i okoliczności faktycznych danego przypadku możliwe jest ustalenie czy w danej sytuacji ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest rozwiązaniem najbardziej korzystnym. Zdarzyć się może, że w odniesieniu do konkretnego dłużnika możliwe będzie skorzystanie z rozwiązania bardziej korzystnego i umożliwiającego zachowanie jego majątku. Prowadząc w Gdańsku kancelarię zajmującą się upadłościami konsumenckimi, doradzam dłużnikom rozwiązanie najpełniej zabezpieczające ich interesy.
Niewłaściwa argumentacja w toku postępowania o ogłoszenie upadłości, czy błędy formalne wniosku mogą przekreślić szansę dłużnika na uzyskanie oddłużenia. Skorzystanie z pomocy profesjonalisty ochroni dłużnika przed tego typu błędami. Kancelaria zapewnia także reprezentację w trakcie rozprawy sądowej i przygotowuje dłużnika na to, co może stać się w jej trakcie. To, czy wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej zostanie finalnie uwzględniony, zależy od sądu. Dzięki właściwej, rzeczowej i wspartej odpowiednimi przepisami prawa argumentacji doświadczonego prawnika, Twoje szanse na uzyskanie upadłości konsumenckiej znacznie wzrosną.