Szybki rozwód bez orzekania o winie – Czy to możliwe?
Szybki rozwód bez orzekania o winie – Czy to możliwe?
Szybki rozwód czy to możliwe?
W czasach, gdzie co drugie małżeństwo się rozwodzi, a w sądzie składane są tysiące pozwów o rozwód, pojawia się pytanie: czy możliwy jest szybki rozwód?
Z pewnością, ale zależy to od wielu czynników. W pierwszej kolejności muszą wystąpić przesłanki dające podstawę do orzeczenia rozwodu, a więc musi nastąpić trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Zupełność rozkładu pożycia małżeńskiego polega na ustaniu między małżonkami więzi: uczuciowej, fizycznej oraz gospodarczej. Kiedy wiemy już, że nasze małżeństwo się zakończyło, trzeba rozważyć jak chcemy się rozwieść, tu pojawia się kwestia winy rozkładu pożycia. Rzeczą naturalną jest, że winę trzeba udowodnić, tylko czy warto, gdy chodzi nam o szybki rozwód.
Rozwód bez orzekania o winie stron
Bez wątpienia rozwód bez orzekania o winie stron jest dużo szybszą metodą na zakończenie małżeństwa. Często jednak konieczność udowodnienia winy, wynika z chęci uzyskania alimentów, przez stronę, która nie jest winna rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie jej sytuacji materialnej. Pozew rozwodowy bez orzekania o winie, to mimo wszystko wciąż najczęściej obierana droga przez strony chcące się szybko rozwieść.
Wspólny pozew o rozwód bez orzekania o winie
W codziennej praktyce, często spotykam się ze stwierdzeniem, że strony wniosły wspólny pozew o rozwód bez orzekania o winie. Oczywiście samo wniesienie pozwu oznacza wszczęcie procesu, a więc pismo to ma inicjować postępowanie, które finalnie da rozstrzygnięcie sporu pomiędzy dwoma stronami postępowania, powodem i pozwanym. Z samej natury tego stosunku wynika więc, że mamy dwóch przeciwników, tym samym skoro są w sporze to nie reprezentują tych samych stanowisk. Jednakże przepisy jedno, a praktyka drugie. Niejednokrotnie do sądu wpływa pozew, który podpisany jest przez obie strony, nie oznacza to jednak, że w sprawie występuje dwóch powodów. Sądy traktują takie zachowanie stron jako chęć polubownego załatwienia sprawy, tym samym daje to szanse na szybki rozwód.
Pozew o rozwód bez orzekania o winie, gdy są dzieci
Sprawa nieco komplikuje się, gdy małżonkowie mają małoletnie dzieci, wtedy poza rozwodem i ewentualną winą małżonków, sąd musi rozstrzygać o alimentach, kontaktach, władzy rodzicielskiej i opiece nad dziećmi. Wtedy wizja szybkiego rozwodu nieco się oddala, ale nic nie jest stracone, bowiem przepisy kodeksu rodzinnego wprowadzają instytucję porozumienia rodzicielskiego. Porozumienie rodzicielskie to dokument, w którym strony spisują pewnego rodzaju ugodę związaną z dalszym wychowywaniem przez nich małoletnich dzieci. Porozumienie rodzicielskie powinno zawierać wspólne uzgodnienia dotyczące wysokości alimentów, które rodzic niezamieszkujący z dzieckiem będzie co miesiąc płacił, a także określenie kontaktów z dzieckiem. Takie porozumienie może także zakładać wspólne sprawowanie opieki nad dziećmi, które nazywa się pieczą naprzemienną.
Opieka naprzemienna
Opieka naprzemienna to cykliczne, powtarzające się okresy w jakich dziecko przebywa u jednego z rodziców, a następnie proporcjonalnie do tego czasu u drugiego z rodziców, przykładowo tydzień u matki, następnie tydzień u ojca. Piecza może być uregulowana w zależności od potrzeb dziecka, a w dzisiejszych czasach niejednokrotnie jest ona ustalana pod grafiki pracujących rodziców.
Często zadawanym przez klientów pytaniem jest, co z alimentami przy opiece naprzemiennej. Sam fakt ustanowienia pieczy naprzemiennej nie wyklucza obowiązku alimentacyjnego, niemniej jednak z reguły rodzice ustalają, że każdy z nich będzie ponosił koszty utrzymania dziecka w okresie, w którym dziecko przebywa u niego. Nie oznacza to jednak, że ten z rodziców, który posiada większe środki finansowe, nie może dobrowolnie zobowiązać się o łożenia na dziecko określonej kwoty. Opieka może być też ustanowiona nieproporcjonalnie, a więc np. 18 dni w miesiącu dzieci będą przebywały z matką, a 12 dni z ojcem, wtedy możliwe jest proporcjonalne ustalenie alimentów, jakie ojciec dzieci będzie wpłacał matce, z powodu sprawowania opieki w mniejszym zakresie.
Pozew o rozwód bez orzekania o winie z dziećmi
Sam fakt, że strona wnosząca pozew o rozwód bez orzekania o winie posiada dzieci, nie oznacza jeszcze, że rozwód musi trwać wiele miesięcy, a może nawet lat. Rolą doświadczonego adwokata jest pomoc klientowi w jak najszybszym uregulowaniu spraw związanych z dziećmi. Najczęściej wygląda to tak, że adwokat występuje do drugiej strony sporu, z propozycją polubownego załatwienia sprawy i podpisania porozumienia rodzicielskiego. W przypadku, gdy strona pozwana jest zainteresowana takim rozstrzygnięciem, w imieniu powoda składa się pozew o rozwód bez orzekania o winie wraz z porozumieniem rodzicielskim podpisanym przez obie strony. Przy tak uregulowanych sprawach szybki rozwód, nawet na pierwszej rozprawie, jest jak najbardziej prawdopodobny. Zdarza się też tak, że strony nie są w stanie dojść do wspólnego porozumienia w kwestii dzieci. Nie wszystko stracone, bowiem są szanse, że strony dojdą do wspólnego porozumienia w czasie mediacji, z mediatorem wyznaczonym przez sąd.
Szybki rozwód – kancelaria adwokacka w Gdańsku
Praktyka uczy, że uzyskanie rozwodu bez orzekania o winie w krótkim czasie (na pierwszym posiedzeniu sądu) jest możliwe nawet, jeśli są małoletnie dzieci. Sprzyja temu nie tylko osiągnięte wcześniej porozumienie pomiędzy małżonkami, ale i przepisy które umożliwiają np. przeprowadzenie rozprawy w formie wideokonferencji. Jest to szczególnie przydatne w przypadku, gdy któryś z rozwodzących się małżonków przebywa za granicą.