Adwokat od spraw spadkowych Trójmiasto – Gdańsk Gdynia Sopot
Adwokat od spraw spadkowych Trójmiasto – Gdańsk Gdynia Sopot
Sprawy spadkowe Trójmiasto
Pomoc adwokata od spraw spadkowych polega na zapewnieniu szybkiego i zgodnego z interesem spadkobiercy przebiegu postępowania spadkowego. Kancelaria Adwokacka Adwokat Dawid Suszyński prowadzi sprawy spadkowe w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, jak i poza Trójmiastem. Świadczona pomoc prawna z zakresu prawa spadkowego obejmuje przede wszystkim: udzielanie porad prawnych, sporządzanie pism (pozew o zachowek, wniosek o stwierdzenie nabycia spadku), czy też reprezentację w sądzie lub przed notariuszem świadczona przez adwokata lub radcę prawnego w Gdańsku, Gdyni i Sopocie, a także poza Trójmiastem.
Co to jest stwierdzenie nabycia spadku?
Spadek zostaje otwarty z chwilą śmierci spadkodawcy. Nie ma przepisu, który nakładałby obowiązek przeprowadzenia postępowania o stwierdzenie nabycia spadku bezpośrednio po śmierci spadkodawcy. Co więcej – jeśli zmarły nie pozostawił po sobie żadnego majątku, to nie ma konieczności przeprowadzenia postępowania spadkowego. Często zdarza się, że Klienci korzystają z usług mojej kancelarii w Gdańsku w sprawach spadków po osobach zmarłych kilka lub kilkanaście lat temu. W interesie spadkobiercy jest jednak zazwyczaj jak najszybsze uzyskanie formalnego potwierdzenia praw do spadku. Jedno z takich formalnych potwierdzeń nosi nazwę sądowego stwierdzenia nabycia spadku. Alternatywnie, w niektórych przypadkach możliwe jest uzyskanie szybszego potwierdzenia nabycia spadku w drodze notarialnego aktu poświadczenia dziedziczenia. Dobry adwokat od spraw spadkowych w pierwszej kolejności oceni, która z tych procedur będzie w danym przypadku korzystniejsza.
Jak uniknąć dziedziczenia długów?
Obok ruchomości i nieruchomości, dziedziczeniu podlegają również zobowiązania zmarłego istniejące w chwili jego śmierci. Mowa tu przede wszystkim o pożyczkach, zaległościach płatniczych, kredytach bankowych, rachunkach itp. Z chwilą śmierci spadkodawcy wszystkie te długi przechodzą na spadkobierców. To od spadkobiercy zależy czy będzie on dziedziczył spadek wprost, z dobrodziejstwem inwentarza, czy też spadek odrzuci. Dobry adwokat od spraw spadkowych pomoże w podjęciu trafnej decyzji, którą z tych opcji wybrać. Aby nie dziedziczyć długów, najprościej jest złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku. Nie zawsze jest to jednak rozwiązanie najkorzystniejsze. Bywają również sytuacje, w których termin na złożenie oświadczenia o odrzuceniu spadku już minął. Jako adwokat od spraw spadkowych, pomagam swoim Klientom również i w takich sytuacjach.
Sprawy spadkowe Trójmiasto – Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza
Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza oznaczać będzie z kolei ograniczenie odpowiedzialności za długi spadkodawcy do wysokości aktywów spadku. W poprzednim stanie prawnym, niezłożenie przez spadkobiercę stosownego oświadczenia w ustawowym terminie, skutkowało przyjęciem spadku wprost. Spadkobierca odpowiadał wówczas całym swoim majątkiem za długi spadkodawcy. Od 2015 r., brak decyzji spadkobiercy w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się, że jest spadkobiercą, skutkuje przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
Pomoc adwokata od spraw spadkowych przy dziale spadku
W sytuacji, kiedy spadek nabyło kilku spadkobierców, kolejnym etapem po stwierdzeniu nabycia spadku jest dział spadku. Gdy między spadkobiercami istnieje zgoda co do sposobu podziału spadku, można wówczas przeprowadzić umowny dział spadku przed notariuszem. W przypadku braku zgody pomiędzy spadkobiercami, konieczny jest sądowy dział spadku. Postępowanie wszczynane jest na wniosek jednego ze spadkobierców. Jeśli prawa spadkowe zostały zajęte wcześniej przez wierzyciela, to również i on może wystąpić z takim wnioskiem. W trakcie postępowania sąd ustala najpierw skład majątku spadkowego i jego wartość.
Sposoby zniesienia wspólności majątku spadkowego
Dział spadku może zostać dokonany poprzez jego podział fizyczny. Jeśli przedmioty wchodzące w skład spadku nie dają się podzielić lub podział ten nie jest równy, to mogą wówczas zostać orzeczone dopłaty na rzecz poszczególnych spadkobierców. Dział spadku może także zostać dokonany poprzez podział cywilny. Polega on na tym, że spadek zostaje sprzedany, a uzyskana kwota ulega podziałowi pomiędzy spadkobiercami. To sąd decyduje o sposobie podziału, chyba że spadkobiercy przedstawią w tym zakresie zgodny wniosek. Wniosek ten nie może być jednak sprzeczny z zasadami współżycia społecznego i nie może naruszać uzasadnionego interesu osób uprawnionych.
Pomoc dla spadkobierców za granicą
Kancelaria prowadzi także sprawy spadkowe spadkobierców przebywających za granicą. Adwokat od spraw spadkowych może być pełnomocnikiem osoby niemieszkającej na stałe w Polsce. Nie ma bowiem przeszkód, aby wszelkie formalności zostały załatwione zdalnie: poprzez internet, czy też za pośrednictwem poczty. Dzięki takiemu rozwiązaniu, Klient niemieszkający w Polsce może uniknąć czasochłonnych i kosztownych przyjazdów do kraju.
Adwokat od spraw spadkowych – Gdańsk, Gdynia Sopot (Trójmiasto)
Pomoc adwokata od sprawach spadkowych świadczona jest na terenie Gdańska, Gdyni, Sopotu, a także poza Trójmiastem i dotyczy przede wszystkim:
- spraw o wydziedziczenie,
- złożenia oświadczenia o przyjęciu spadku,
- złożenia oświadczenia o odrzuceniu spadku,
- spraw o podważenie testamentu,
- spraw o zachowek,
- spraw o dział spadku,
- spraw o stwierdzenie nabycia spadku oraz aktów poświadczenia dziedziczenia.
W przypadku, jakichkolwiek pytań adwokat do spraw spadkowych Trójmiasto zaprasza do kontaktu z naszym specjalistą od spraw spadkowych – mec. Eweliną Nikelską