[08.05.21] Od kiedy otwarte będą siłownie? Analiza nowego rozporządzenia
[08.05.21] Od kiedy otwarte będą siłownie? Analiza nowego rozporządzenia
W odpowiedzi na malejącą liczbę zakażeń koronawirusem i w związku ze zbliżającym się końcem obowiązywania poprzedniego rozporządzenia, Rada Ministrów w dniu 6 maja 2021 r. wydała kolejne Rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (dalej: „Rozporządzenie o nakazach i zakazach”). Rozporządzenie to wchodzi w życie z dniem 8 maja 2021 r. Wprowadza ono znaczne zmiany w funkcjonowaniu siłowni, czy centrów i klubów fitness.
Ogólny zakaz prowadzenia działalności branży fitness
W myśl nowego rozporządzenia, zakaz prowadzenia działalności gospodarczej siłowni, klubów i centrów fitness ma obowiązywać do 28 maja 2021 r. Oprócz aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness, zakaz działalności obejmuje także inne podmioty, które prowadzą działalność ujętą w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.04.Z.
W nowym Rozporządzeniu o nakazach i zakazach, zakaz ten sformułowany został następująco:
§ 9. 1. Do dnia 28 maja 2021 r. ustanawia się zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2021 r. poz. 162) oraz przez inne podmioty działalności polegającej na prowadzeniu:
1) aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness, z wyłączeniem siłowni, klubów i centrów fitness:
a) działających w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów,
b) dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych w sportach olimpijskich oraz zawodników przygotowujących się do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych;
2) działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.04.Z).2. Okoliczności, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b, potwierdza dokument wystawiony przez Polski Komitet Olimpijski, Polski Komitet Paraolimpijski albo polski związek sportowy.
Wyjątki od zakazu prowadzenia działalności gospodarczej
Zakaz działalności gospodarczej z § 9. ust. 1 Rozporządzenia o nakazach i zakazach nie dotyczy siłowni, klubów i centrów fitness w kilku przypadkach. Po pierwsze w odniesieniu do podmiotów, które wykonują działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów. Po drugie, nie ma on zastosowania dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych w sportach olimpijskich oraz zawodników przygotowujących się do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych. Nie są to na szczęście jedyne wyjątki od zasady. O pozostałych wyjątkach będę pisał w dalszej części tekstu.
Otwarcie siłowni od 29 maja 2021 r.
Opisany wyżej zakaz i wyjątki od niego będą obowiązywały do 28 maja 2021 r. Z dniem 29 maja 2021 r. prowadzenie działalności siłowni, klubów i centrów fitness będzie możliwe pod warunkiem, że jednocześnie na terenie obiektu przebywać będzie nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni.
Od dnia 29 maja 2021 r. do dnia 5 czerwca 2021 r. prowadzenie przez przedsiębiorców w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców oraz przez inne podmioty działalności polegającej na prowadzeniu:
1) siłowni, klubów i centrów fitness,
2) działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej (ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w podklasie 96.04.Z)
– jest dopuszczalne, pod warunkiem prowadzenia tej działalności z udziałem nie więcej uczestników niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni.
Kto może prowadzić działalność przed 29 maja 2021 r.?
Czy powyżej przytoczone przepisy oznaczają, że aby móc działać w zgodzie z Rozporządzeniem o nakazach i zakazach, branża fitness musi czekać do 29 maja 2021r.? Nie. Oprócz dwóch opisanych powyżej wyjątków, najnowsze Rozporządzenie o nakazach i zakazach, podobnie jak poprzednie rozporządzenia, wprowadza szereg innych wyjątków pozwalających na działalność branży fitness. Wyjątki te znajdują się w § 9, w ustępach od 29 do 33 Rozporządzenia o nakazach i zakazach.
Działalność od 8 maja do 14 maja 2021 r.
Podmioty prowadzący działalność gospodarczą oznaczoną kodem PKD rozpoczynającym się od 93 (działalność związana ze sportem, rozrywkowa i rekreacyjna), od 8 maja do 14 maja 2021 mogą prowadzić działalność w ramach jednego (lub kilku jednocześnie) z wyjątków przewidzianych w § 9 ust. 29 Rozporządzenia o nakazach i zakazach. Wyjątki te dotyczą:
- sportu zawodowego w rozumieniu art. 2 pkt 143 rozporządzenia Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z 26.06.2014, str. 1, z późn. zm.),
- zawodników pobierających stypendium sportowe, o którym mowa w ustawie z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2020 r. poz. 1133),
- zawodników będących członkami kadry narodowej (UWAGA! nie musi to być kadra narodowa sportu olimpijskiego), reprezentacji olimpijskiej lub reprezentacji paraolimpijskiej,
- zawodników uprawiających sport w ramach ligi zawodowej, o której mowa w ustawie z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie,
- zawodników przygotowujących się do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych,
- dzieci i młodzieży uczestniczącej we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy,
- obiektów sportowych na otwartym powietrzu, przy czym w obiekcie sportowym może przebywać nie więcej niż 50 osób; w przypadku kompleksów sportowych ograniczenie liczby osób dotyczy każdego z obiektów,
- basenów i obiektów sportowych zamkniętych w przypadku zajęć dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży do 18. roku życia, przy czym na basenie albo w obiekcie sportowym może przebywać nie więcej osób niż połowa obłożenia basenu albo obiektu
– pod warunkiem prowadzenia działalności bez udziału publiczności.
Wyjątki zamieszczone w § 9 ust. 29 Rozporządzenia o nakazach i zakazach są takie same jak te, które obowiązywały do 8 maja 2021 r. To oznacza, że nadal dozwolone jest prowadzenie działalności dla zawodników będących członkami kadr narodowych w sportach takich jak m.in. przeciąganie liny, czy triathlon. Oznacza to że tak, naprawdę istotne zmiany w wyjątkach od zakazu działalności branży fitness zajdą od 15 maja 2021 r.
Działalność od 15 maja do 28 maja 2021 r.
Z dniem 15 maja 2021 r., rozszerzony zostanie wyjątek dotyczący obiektów sportowych na otwartym powietrzu, opisany w punkcie 7 powyżej. Zniesione zostanie ograniczenie liczby osób przebywających na obiekcie sportowym. Wprowadzona zostanie ponadto możliwość udziału publiczności.
7) obiektów sportowych na otwartym powietrzu, przy czym udostępnia się publiczności nie więcej niż 25% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności, co czwarte miejsce na widowni, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni – przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami;
Działalność od 29 maja do 5 czerwca 2021 r.
Od 29 maja 2021 r., zmieniony zostanie wyjątek opisany w punkcie 8, dotyczący basenów i obiektów sportowych zamkniętych. Rozszerzony zostanie on o aquaparki, przy czym basen, aquapark albo obiekt sportowy udostępniać będzie można liczbie osób nie większej niż połowa jego obłożenia. Wstęp będzie miała też publiczność, jednak nie więcej niż 50% liczby miejsc przewidzianych dla publiczności, co drugie miejsce na widowni, w rzędach naprzemiennie, a w przypadku braku wyznaczonych miejsc na widowni – przy zachowaniu odległości 1,5 m pomiędzy widzami.
Potwierdzenie okoliczności dopuszczających prowadzenie działalności
W wypadku ewentualnej kontroli sanepidu lub policji, przedsiębiorca korzystający z jednego z wyjątków opisanych w punktach 1-8 powyżej, przedstawić będzie musiał dokumenty potwierdzające zaistnienie okoliczności uprawniających do prowadzenia działalności. Dokumenty te powinny zgodnie z 9 ust. 32 Rozporządzenia o nakazach i zakazach być wystawione przez:
- podmiot opłacający wynagrodzenie lub stypendium sportowe albo
- międzynarodową federację sportową działającą w sporcie olimpijskim lub paraolimpijskim lub inną uznaną przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski albo
- międzynarodową organizację sportową o zasięgu kontynentalnym należącą do federacji o której mowa w punkcie poprzednim albo
- polski związek sportowy albo
- Polski Komitet Olimpijski albo
- Polski Komitet Paraolimpijski.
Przestrzeganie reżimu sanitarnego
Nieodzownym elementem każdej prowadzonej w czasie pandemii działalności w zakresie branży fitness jest przestrzeganie reżimu sanitarnego. Wytyczne w tej kwestii zawarte są w § 9 ust. 33 Rozporządzenia o nakazach i zakazach.
33. W przypadkach, o których mowa w ust. 29–31:
1) podmiot uprawniony do udostępnienia obiektu, organizator współzawodnictwa sportowego, zajęć sportowych lub wydarzenia sportowego (w przypadku zajęć poza obiektem sportowym):
a) dezynfekuje szatnie i węzły sanitarne,
b) zapewnia osobom uczestniczącym w zajęciach sportowych, wydarzeniu sportowym lub korzystającym z obiektu sportowego, basenu lub aquaparku lub ze sprzętu sportowego środki do dezynfekcji rąk i sprzętu sportowego,
c) dezynfekuje urządzenia i sprzęt sportowy po każdym użyciu i każdej grupie korzystających,
d) zapewnia 15-minutowe odstępy między wchodzącymi i wychodzącymi uczestnikami zajęć sportowych, wydarzeń sportowych lub korzystających z obiektu sportowego, basenu lub aquaparku lub sprzętu sportowego lub w inny sposób ogranicza kontakt pomiędzy tymi osobami;
2) osoby uczestniczące w zajęciach sportowych lub wydarzeniu sportowym oraz korzystające z obiektu sportowego, basenu lub aquaparku lub ze sprzętu sportowego są obowiązane do dezynfekcji rąk, wchodząc i opuszczając obiekt, wydarzenie sportowe lub zajęcia sportowe.