Apelacja karna – komu przysługuje i jak ją napisać?
Apelacja karna – komu przysługuje i jak ją napisać?
Zasada dwuinstancyjności postępowania zapewnia stronie (a więc zarówno oskarżonemu jak i pokrzywdzonemu) prawo wniesienia środka odwoławczego do sądu II instancji, jeśli rozstrzygnięcie sądu I instancji nie jest dla niej zadowalające. Jednym ze środków odwoławczych jest apelacja. Poniżej znajdują się najistotniejsze informacje dla stron postępowania karnego, które chciałyby odwołać się od wyroku karnego.
Komu przysługuje prawo wniesienia apelacji?
W pierwszej kolejności warto sprawdzić, kto ma prawo do wniesienia apelacji. Ustawa takie prawo przyznaje stronom (oskarżycielowi publicznemu, posiłkowemu czy prywatnemu, a także oskarżonemu) oraz pokrzywdzonemu od wyroku warunkowo umarzającego postępowanie, wydanego na posiedzeniu. Oczywiście, apelację może wnieść także adwokat. Apelacja od wyroku sądu okręgowego powinna zostać sporządzona i podpisana przez profesjonalnego pełnomocnika – najlepiej gdy jest to adwokat specjalizujący się w sprawach karnych. W każdym przypadku jednak warto skorzystać z pomocy adwokata, który oceni zasadność zaskarżenia konkretnego rozstrzygnięcia sądu, a w dalszej kolejności sporządzi apelację w taki sposób, aby wyrok sądu II instancji okazał się jak najbardziej satysfakcjonujący dla klienta.
Jak napisać apelację?
Podczas sporządzania apelacji należy pamiętać o kilku istotnych wymogach, określonych w ustawie. Po pierwsze, apelację należy wnieść w ściśle określonym terminie – 14 dni od otrzymania wyroku z uzasadnieniem. Przed tym warto złożyć wniosek o sporządzenie na piśmie i doręczenie uzasadnienia wyroku, jednak nawet w sytuacji wniesienia apelacji w terminie do złożenia wniosku o uzasadnienie albo jeszcze przed otrzymaniem uzasadnienia wyroku, ten środek zaskarżenia wciąż będzie wniesiony skutecznie.
Każda apelacja powinna zawierać:
- Oznaczenie daty sporządzenia pisma,
- Określenie organu, do którego jest kierowana (sądu okręgowego lub apelacyjnego, jednak wnoszona jest za pośrednictwem sądu, który wydał zaskarżane orzeczenie),
- Wskazanie imienia i nazwiska oskarżonego,
- Podanie sygnatury akt sprawy w I instancji,
- Określenie wnoszącego pismo,
- Wskazanie zaskarżonego orzeczenia oraz zarzutów apelacyjnych,
- Podanie treści wniosku,
- Własnoręczny podpis składającego apelację.
Apelacja karna – zarzuty
Zarzut apelacji to wskazanie konkretnych uchybień, które zostały popełnione przy wydawaniu orzeczenia. Zarzuty mogą dotyczyć względnych lub bezwzględnych przyczyn odwoławczych. Względne przyczyny odwoławcze wynikają z art. 438 k.p.k. i polegają na:
- Obrazie przepisów prawa materialnego,
- Obrazie przepisów postępowania, jeśli mogła mieć wpływ na treść orzeczenia,
- Błędzie w ustaleniach faktycznych, przyjętych za podstawę orzeczenia, jeśli mógł on mieć wpływ na treść tego orzeczenia,
- Rażącej niewspółmierności kary, środka karnego, nawiązki lub niesłusznego zastosowania albo niezastosowania środka zabezpieczającego, przepadku lub innego środka.
Art. 439 k.p.k. określa natomiast bezwzględne przyczyny odwoławcze, czyli takie uchybienia, które sąd powinien uwzględnić z urzędu, niezależnie od tego, czy zostaną wskazane w apelacji. Przykładem takich uchybień jest nieobecność jednego z sędziów na całej rozprawie, czy też rozpoznanie przez sąd rejonowy sprawy, która powinna być rozpoznana przez sąd okręgowy.
Apelacja karna – wnioski
W treści apelacji należy także wskazać o jakie rozstrzygnięcie sądu wnosi apelujący. Sąd II instancji może orzec o:
- Zmianie wyroku sądu I instancji,
- Uchyleniu wyroku i przekazaniu sprawy do ponownego rozpoznania,
- Uchyleniu wyroku i umorzeniu postępowania.
Odpowiednie skonstruowanie apelacji w sprawie karnej ma kluczowe znaczenie dla interesów strony. Sprawy karne wiążą się z ogromnym stresem i niepewnością. Dlatego nieoceniona jest pomoc adwokata, który w sposób profesjonalny i rzeczowy zajmie się sprawą oraz podejmie wszelkie kroki w celu otrzymania jak najbardziej satysfakcjonującego wyroku sądu II instancji.