Koronawirus, rezygnacja i odwołanie wycieczki – najczęstsze pytania
Dodał: adw. Dawid Suszyński
Udostępnij:
Kategorie:
Koronawirus, rezygnacja i odwołanie wycieczki – najczęstsze pytania
Poniżej przedstawiam odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania w związku z z wpisem dotyczącym anulowania rezerwacji z powodu koronawirusa. Choć najczęstsze pytania dotyczą rezygnacji z wycieczek w TUI, Rainbow czy Itaka, to zasady odstąpienia od umowy są takie same dla wszystkich biur podrózy. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, zapraszam do kontaktu. Jako adwokat prowadzący kancelarię w Gdańsku, udzielam pomocy prawnej osobom chcącym otrzymać zwrot poniesionych opłat i wpłat dokonanych z tytułu imprezy turystycznej. W przypadku osób spoza Gdańska, istnieje możliwość udzielenia pomocy prawnej na odległość (telefonicznie, poprzez e-mail).
Jak zrezygnować z wycieczki z powodu koronawirusa w 2020 roku?
Jeśli umowa o udział w imprezie turystycznej nie została rozwiązana przez organizatora, to jako podróżny, masz prawo odstąpić od tej umowy, powołując się na klauzulę nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności. Niezależnie od tego, czy organizatorem jest Tui, Itaka, Rainbow, czy też inny organizator turystyki, istotne jest, aby oświadczenie o odstąpieniu od umowy było zgłoszone organizatorowi przed rozpoczęciem imprezy turystycznej. Sporządzenie oświadczenia można powierzyć adwokatowi, dzięki czemu zyskujesz pewność, że odniesie ono właściwe skutki prawne. Adwokat pomoże także w ustaleniu czy w Twoim przypadku odstąpienie od umowy jest najlepszym możliwym rozwiązaniem.
Organizator odwołał moją wycieczkę, czy muszę zgadzać się na zmianę na inny termin?
Z dniem 13 marca 2020 r. wstrzymany został w Polsce międzynarodowy ruch lotniczy. Wiąże się to z istotnymi konsekwencjami dla osób, które wykupiły wycieczki w biurach podróży. Biura podróży takie jak Tui, Itaka, czy Rainbow anulują loty planowane na najbliższe dni. Pojawiają się pierwsze sygnały, że w zamian za odwolaną wycieczkę, podróżnym oferowane są wycieczki w innym terminie. Jako podróżny nie masz obowiązku skorzystania z takiej oferty. Natomiast organizator ma obowiązek dokonać zwrotu podróżnemu wpłat dokonanych z tytułu imprezy turystycznej.
Czy muszę zgłosić organizatorowi chęć otrzymania zwrotu?
Zgodnie z ustawą o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych, organizator rozwiązując umowę o udział w imprezie turystycznej, powinien dokonać zwrotu podróżnemu wpłat dokonanych z tytułu imprezy turystycznej. Tym samym zwrot wpłaty za wycieczkę powinien zostać dokonany bez dodatkowego wezwania ze strony podróżnego. Jeśli jednak interesuje nas tylko zwrot poniesionych kosztów, to warto zawczasu zgłosić operatorowi, że nie jesteśmy zainteresowani zamianą wycieczki na inny termin.
Jaki jest czas na otrzymanie zwrotu?
W przypadku rozwiązania umowy o imprezę turystyczną i anulowania wycieczki, organizator turystyki dokonuje zwrotu poniesionych opłat i wpłat dokonanych z tytułu imprezy turystycznej w terminie 14 dni od dnia rozwiązania umowy o udział w imprezie turystycznej. W przypadku nieotrzymania zwrotu w tym terminie, bądź otrzymania zwrotu w zaniżonej kwocie, warto sprawę skonsultować z adwokatem.
Czy mogę domagać się zadośćuczynienia albo odszkodowania w związku z anulowaniem wycieczki?
W tej kwestii, sytuacja wygląda tak samo zarówno w przypadku rozwiązania umowy przez operatora, jak i w przypadku odstąpienia od umowy przez podróżnego z powodu nieuniknionych i nadzwyczajnych okoliczności. Podróżny może żądać wyłącznie zwrotu wpłat dokonanych z tytułu imprezy turystycznej, bez dodatkowego odszkodowania lub zadośćuczynienia w tym zakresie.
TUI, Rainbow, Itaka – odstąpienie od umowy
Niezależnie od tego, czy wycieczkę wykupiliśmy w TUI, Itaka czy Rainbow, rezygnację z wycieczki dobrze jest skonsultować z adwokatem. Kancelaria adwokacka adw. Dawid Suszyński w Gdańsku udziela w tym zakresie porad prawnych nie tylko w siedzibie kancelarii w Gdańsku, ale także przez internet i telefonicznie. Dzięki pomocy adwokata, możliwe jest skuteczne odstąpienie od umowy zawartej zarówno z tymi bardziej znanymi biurami podróży (jak TUI, Itaka, Rainbow), jak i tymi mniej znanymi,
Zapraszam do kontaktu.
Pozostałe wpisy na blogu Adwokat Gdańsk związane z tematyką stanu epidemii na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:
- Mikropożyczka 5 tysięcy zł na wniosek z Tarczy Antykryzysowej 2.0. – pytania do wniosku
- Wniosek o bezzwrotną pożyczkę 5000 zł z Tarczy Antykryzysowej + jak złożyć wniosek on-line
- Czy trzeba nosić maseczki w pracy i w samochodzie? Pytania o obowiązek noszenia maseczek
- Koronawirus a prawo do rezygnacji z wycieczki
- Mandat za bieganie, jazdę rowerem – prawne podstawy i możliwość uchylenia