Czy trzeba nosić maseczki w pracy i w samochodzie? Pytania o obowiązek noszenia maseczek
Czy trzeba nosić maseczki w pracy i w samochodzie? Pytania o obowiązek noszenia maseczek
Z dniem 16 kwietnia 2020 r. wprowadzony został nakaz zasłaniania nosa i ust. W jakich sytuacjach musimy nosić maseczki, a w jakich nie jest to konieczne? Czy trzeba nosić maseczki w pracy i w samochodzie? Przepisy regulujące te kwestie znajdują się w § 18 Rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Podobnie, jak w przypadku ograniczeń w zakazie przemieszczania się, możemy otrzymać mandat za brak maseczki w określonych miejscach ogólnodostępnych. Poniżej zebrałem odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące obowiązku noszenia maseczek.
Czy muszę mieć maseczkę w samochodzie?
Usta i nos powinny być zasłonięte przy pomocy maski, maseczki, odzieży (np. szalik) lub części odzieży (np. golf), jeśli znajdujemy się:
- w transporcie publicznym (autobus, SKM, tramwaj),
- w samochodzie (ale jeśli jedziemy sami lub tylko z osobą z którą mieszkamy, to nie ma obowiązku noszenia maseczki),
- we wszystkich miejscach ogólnodostępnych, jak na przykład:
– drogi, place,
– zakłady pracy i budynki publiczne (np. urzędy, sądy, banki, poczty),
– sklepy, targowiska,
– nieruchomości wspólne (np. klatki schodowe, parkingi podziemne).
Kto nie musi nosić maseczki?
Mandatu za brak maseczki nie otrzymają:
- dzieci do 4 roku życia,
- osoby z przeciwwskazaniami zdrowotnymi do zakrywania ust lub nosa,
- pracownicy w zakładach pracy (ale tylko jeśli nie mają bezpośredniej styczności z klientami/interesantami),
- kierowcy pojazdów w transporcie publicznym (ale tylko jeśli kierowca oddzielony jest od pasażerów w sposób uniemożliwiający styczność),
- duchowni – w trakcie czynności religijnych,
- żołnierze wykonujący zadania służbowe i stosujący środki ochrony osobistej odpowiednie do rodzaju wykonywanych czynności.
Czy muszę nosić maseczkę w pracy?
Odpowiedź na pytanie o to, czy trzeba nosić maseczkę w pracy uzależniona jest od tego, w jakim charakterze pracujemy. Pracownicy mający styczność z klientami/interesantami powinni nosić maseczki w pracy.
Przykład:
- Pracownik który nie pracuje zdalnie, lecz wykonuje pracę ze swojego pomieszczenia w zakładzie pracy i nie ma styczności z żadnymi osobami spoza pracy – nie ma obowiązku zasłaniania ust i nosa.
- Jeśli zaś pracownik z uwagi na charakter zadań miałaby kontakt z klientami, bądź innymi osobami spoza pracy (na przykład byłby to portier), to wówczas może otrzymać mandat za brak maseczki.
Sprzedawcy w sklepach mogą zamiast maseczek używać przyłbic – pod warunkiem, że wszystkie kasy w sklepie są oddzielone od klientów dodatkową przesłoną ochronną.
Kto ma prawo żądać od nas zdjęcia maseczki?
Zgodnie z Rozporządzeniem, mamy obowiązek odkrycia ust i nosa, kiedy żądają tego od nas przedstawiciele uprawnionych organów w przypadku konieczności legitymowania osoby noszącej maseczkę bądź inne alternatywne zakrycie twarz, jeśli jest to konieczne do ustalenia tożsamości danej osoby. Mogą tego żądać od nas także inne osoby, pod warunkiem że żądanie takie związane jest ze świadczeniem przez te osoby usług albo wykonywaniem czynności służbowych lub zawodowych. Dotyczy to przede wszystkim przypadku, gdy konieczna jest identyfikacja lub zweryfikowanie tożsamości danej osoby.
Mamy zatem obowiązek odkrycia ust i nosa na żądanie:
- policjanta, strażnika granicznego lub innego funkcjonariusza uprawnionego do legitymowania,
- innej osoby, która świadczy na naszą rzecz usługi lub wykonuje czynności zawodowe – jeśli jest to konieczne dla potwierdzenia tożsamości osoby z zakrytym nosem i ustami. Chodzi tu przykładowo o kasjerów w banku, sprzedawców w sklepie (na przykład w razie wątpliwości co do wieku przy sprzedaży alkoholu).
Mandat za brak maseczki – podstawa prawna
Podobnie jak w przypadku nieuzasadnionego przemieszczania się, możemy otrzymać mandat za brak maseczki. Podstawą prawną takiego mandatu jest art. 54 kodeksu wykroczeń, który przewiduje karę za niestosowanie się do przepisów porządkowych. O możliwości uchylenia takiego mandatu, pisałem wcześniej w artykule Mandat za bieganie, jazdę rowerem – prawne podstawy i możliwość uchylenia.
Pozostałe wpisy na blogu Adwokat Gdańsk związane z tematyką stanu epidemii na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:
- Mikropożyczka 5 tysięcy zł na wniosek z Tarczy Antykryzysowej 2.0. – pytania do wniosku
- Wniosek o bezzwrotną pożyczkę 5000 zł z Tarczy Antykryzysowej + jak złożyć wniosek on-line
- Koronawirus a prawo do rezygnacji z wycieczki
- Koronawirus, rezygnacja i odwołanie wycieczki – najczęstsze pytania
- Mandat za bieganie, jazdę rowerem – prawne podstawy i możliwość uchylenia