Emerytury stażowe – od kiedy wejdą w życie emerytury stażowe?
Emerytury stażowe – od kiedy wejdą w życie emerytury stażowe?
[Aktualizacja 08.11.2021 r.]
// Zapraszam do przeczytania najnowszego artykułu zawierającego najświeższe informacje o emeryturach stażowych
Emerytury stażowe od kiedy?
Emerytury stażowe to pojęcie, które coraz częściej pojawia się w debacie publicznej. Coraz częściej też pojawia się pytanie o to od kiedy emerytury stażowe zostaną wprowadzone w Polsce i w ogóle czy emerytury stażowe wejdą w życie. Podczas ostatniej prezydenckiej kampanii wyborczej padły nawet zapowiedzi ich wprowadzenia. Temat pojawia się także w portalach finansowych, jest szeroko komentowany przez radców prawnych. Emerytury stażowe, od kiedy pojawiły się w debacie publicznej, są coraz częściej przywoływane przez różne stronnictwa polityczne. I choć obecnie pomysł wprowadzenia emerytur stażowych w Polsce jest pomiędzy fazą obietnic wyborczych, a fazą wczesnej legislacji, to warto przybliżyć podstawowe założenia emerytur stażowych oraz rozważyć ewentualne argumenty za i przeciw temu rozwiązaniu w Polskim systemie prawnym.
Emerytura stażowa – projekty ustaw
Na internetowej stronie Sejmu znaleźć można kilka projektów ustaw dotyczących emerytur stażowych. Jeden z nich jest autorstwa Koalicyjnego Klubu Parlamentarnego Lewicy. W uzasadnieniu do tego projektu czytamy, iż potrzeba wprowadzenia emerytur stażowych wynika z konieczności poprawienia sytuacji grupy pracowników o bardzo długim stażu pracy. Zdaniem projektodawcy, pracownicy ci, w okresie kilku ostatnich lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego napotykają przeszkody w kontynuowaniu aktywności zawodowej. Przeszkody te wynikają między innymi ze wpływu przepracowanych lat na stan zdrowia czy wydajność pracy. Dotyczy to w szczególności pracowników fizycznych.
Zbliżoną argumentację w sprawie emerytury stażowej prezentuje w swoim projekcie Klub Parlamentarny Koalicja Polska (PSL i Kukiz15). W uzasadnieniu projektu ustawy wprowadzającej emerytury stażowe autorstwa tego klubu poselskiego czytamy, że wieloletni staż pracy, szczególnie pracy fizycznej, jest czynnikiem poważnie zniechęcającym pracodawców do zatrudniania takich pracowników – pracownik taki w praktyce jest zdany na łaskę dotychczasowego pracodawcy, jeśli zaś utraci zatrudnienie to prawdopodobnie nie znajdzie już nowego.
Do Sejmu wpłynął ponadto Obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Dotyczy on wprowadzenia emerytur stażowych. Projekt ten wpłynął do Sejmu najwcześniej, bo już 13 maja 2016. W odróżnieniu do pozostałych dwóch zakłada, że prawo do emerytury miałyby osoby, które posiadają okres składkowy wynoszący co najmniej 40 lat opłacania składki na ubezpieczenie emerytalne od podstawy wymiaru nie niższej od kwoty minimalnego wynagrodzenia.
Od kiedy emerytura stażowa? Po 35 lub 40 latach pracy
Podstawowym założeniem emerytur stażowych jest umożliwienie pracownikom o odpowiednio długim stażu pracy przejścia na emeryturę przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego. Prawo do przejścia na wcześniejszą emeryturę zostaje nabyte po przepracowaniu określonej ilości lat. Dla przykładu według projektu PSL, emerytury stażowe mają dotyczyć:
Emerytura stażowa po 35 latach pracy:
- kobiety, które mają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 35 lat oraz ukończone 55 lat.
Emerytura stażowa po 40 latach pracy:
- mężczyźni, mających okres składkowy i nieskładkowy co najmniej 40 lat oraz ukończone 60 lat.
Wysokość świadczenia miałaby natomiast być wyliczana z uwzględnieniem wszystkich środków zebranych na koncie i subkoncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz otwartym funduszu emerytalnym.
Dodatkowo, projekt ustawy autorstwa Lewicy przewiduje podniesienie najniższej emerytury i renty do wysokości 1902 złotych, czyli 1600 złotych netto, a najniższej renty dla osób częściowo niezdolnych do pracy do wysokości 1412 złotych.
Konsekwencje wprowadzenia emerytur stażowych
Poza wymiernymi korzyściami dla samych zainteresowanych przejściem na wcześniejsza emeryturę, można wskazać także dalej idące pozytywne aspekty emerytur stażowych. Ich zwolennicy podnoszą, że wprowadzenie emerytur stażowych doprowadzi ponadto do zmniejszenia liczby osób pracujących „na czarno”. Z kolei większa liczba zarejestrowanych pracowników doprowadzić ma do realnego zwiększenia wpływów z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych, czy składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
Przeciwnicy emerytur stażowych wskazują, że ich wprowadzenie doprowadzi do faktycznego obniżenia wieku przechodzenia na emeryturę w Polsce, co z kolei może odbić się finalnie na wysokości otrzymywanego świadczenia. Wprowadzenie emerytur stażowych może doprowadzić także do wzrostu funkcjonowania systemu ubezpieczeń społecznych.
Emerytury stażowe od kiedy wejdą w życie?
Coraz częściej powtarzane jest pytanie o emerytury stażowe, od kiedy wejdą w życie. Na chwilę obecną ciężko jest określić, kiedy i czy w ogóle emerytury stażowe wejdą w życie w Polsce. Złożone w Sejmie projekty ustaw w tym zakresie pochodzą od frakcji niemających realnej siły do ich przegłosowania. Biorąc jednak pod uwagę zapowiedzi Prezydenta z kampanii wyborczej, spodziewałbym się, że rządząca partia opracuje i swój projekt w tym zakresie. Jeśli to się stanie, to doświadczenie wskazuje, że jego uchwalenie i podpisanie przez Prezydenta ustawy wprowadzającej emerytury stażowe powinno odbyć się szybko.